Zkušební měření pomocí nového modelu OTDR

Na základě technického zadání jednoho z významných českých zhotovitelů pasivních optických sítí jsme ve spolupráci s výrobcem VeEX předvedli zkušební měření pomocí nového modelu OTDR s označením FX150+. Simulovaná konfigurace rozsáhlé pasivní optické sítě – 22 km předřadného vlákna / splitter 1:128 / 4 km zařadného vlákna byla měřena vlnovou délkou 1625 nm a pro precizní bezšumové zobrazení všech událostí, včetně konce zařadného vlákna postačila šířka pulzu 1 um při váhování 30 vteřin. Použitý model OTDR FX150+ má dynamický rozsah 39 dB na 1625 nm, zatímco na vlnových délkách 1310 nm a 1550 nm má dynamiku 43 dB. Přestože takto definované délky jdou za rámec doporučení GPON, je to dobrý způsob pro ověření vlastností optického reflektometru, který je přitom velmi lehký, kompaktní a umožňuje průběžný export výsledků přes wifi, Bluetooth nebo 4G modem do cloudu Fiberizer pro další zpracování.