Skip to main content

Pomocí protokolu PTP (Precision Time Protocol) mohou operátoři měřit stabilitu synchronizace sítě od Grand Mastru, až po základnovou stanici, tedy až po Air Interface. Měření synchronizačního signálu při jeho přenosu vzduchem ke koncovému zákazníkovi je však obtížnější.

Při měření synchronizace se můžou vyskytnou dva problémy:

  1. Základnové stanice mohou být obtížně přístupné
  2. Small celly nemají fyzické výstupy 1 pps

Kromě toho small celly v klastru vzájemně interagují. Pokud není jedna ze small cell synchronizovaná, může účinně fungovat jako rušička nebo spoofer, který naruší synchronizaci okolních buněk.

Jedním ze způsobů, jak zajistit správnou synchronizaci rádiového signálu je měření stability frekvence (TIE) a fáze (TE) „Over the Air“. To, že se nemusíte připojovat přímo k síťovému zařízení, zjednodušuje operátorovi schopnost určit kvalitu synchronizace na výstupu každé základnové stanice.

Option Over-the-Air (OTA) pro přístroj Sentinel je jediným dostupným řešením, které umožňuje neinvazivní testování sítě podle požadavku ±1,5µs ITU-T pro FDD i TDD. Stručně řečeno, Sentinel OTA může měřit a ověřovat fázovou přesnost tam, kde je to skutečně důležité – mezi air interface a koncovým uživatelem.

Sentinel a praktické měření 5G NR, Over-The-Air

Koncem listopadu 2021 jsme provedli měření Over the Air 5G NR u jednoho z našich mobilních operátorů přístrojem Sentinel od firmy Calnex. Sentinel byl umístněný v prvním patře naší firmy v ulici na Cikorce a měřená základnová stanice se nachází v ul. Barunčina, ve vzdálenosti cca 520 m.

Parametry potřebné k měření OTA:

Cell Frequency: 3.6696 GHz

Cell ID: 720

SCS Case Case: C (30 kHz)

Distance From Cell: 520 m

ARFCN:644640

Lucie Martincová

Author Lucie Martincová

More posts by Lucie Martincová